Przesyłka kurierska od 300zł gratis.

Zapraszam Cię do świata sutaszu. Opowiem Ci moją historię, przybliżę wiedzę o tym, czym jest sutasz, jakie daje możliwości, jakie są jego zalety, gdzie mnie znajdziesz i dlaczego warto składać zamówienie indywidualne?

margita_szyje_sutasz

Margita?

Margita – to architektka, która zaprojektuje i uszyje dla Ciebie biżuterię z sutaszu. Inżynierka, która zafascynowała się wyrobem hand made i folklorem, która połączyła współczesną modę z tradycją.
Margita, to przede wszystkim indywidualne projektowanie biżuterii sutaszowej.To małe obiekty sztuki. To biżuteria medytowana przez wiele godzin skrupulatnego ręcznego zszywania, haftowania i naszywania. To lekka biżuteria, pełna przestrzeni, kamieni, kolorów, światła, czasem nawet dźwięków i zapachów.
Sutasz z pracowni Margity powstaje z pasji do tekstyliów, zamiłowania do łączenia barw i struktur, z radości poszukiwania form.
Marka Margita to także jakość projektowania, ciekawe, nowatorskie, świeże kompozycje, zaskakujące pomysły, konsekwencja, to wypracowany przez 10 lat styl i bezkompromisowe podejście do pracy, którą uwielbia. Margita, to także jakość wykonania i trwałość.
Margita to artystka, która mówi językiem sutaszu.

Jak to się zaczęło?

Był to początek roku 2010, który stanął pod znakiem poszukiwań. Byłam w trakcie urlopu od studiowania Architektury i Urbanistyki na politechnice białostockiej. Wspominałam jak jeden z architektów, nauczających sztuki projektowania, wymagał aby wykonać projekt w całości ręcznie! Wyobrażasz sobie? W starym stylu! Rysunki techniczne, rzuty, przekroje, makieta- wszytko mieliśmy wykonać ręcznie.
Takie ćwiczenia i praktyki projektowe, gdzie przez doświadczanie budowania ręcznie makiet, wykonywane ręcznie grafiki, obrazu i rzeźby, gdzie jesteś w stanie doświadczać przez dotyk, sprawdzać różne perspektywy przez ruch ciała, pokazały mi że ręczna praca z materią: barwą i teksturą to moja droga. Mimo to nadal nie wiedziałam co dalej się wydarzy z tą wiedzą.
Przeglądając publikację papierową magazynu Elle Decoration, natrafiłam na zdjęcia biżuterii izraelskiej projektantki Dori Csengeri… to było to! Nie wiedziałam do końca co widzę, ale poczułam fascynację. Urlop zaowocował! Zaczęłam komponować biżuterię z tekstyliów jakie miałam zgromadzone w domu. Takie prace od zawsze mnie pochłaniały. Metodą prób i błędów opracowywałam własną metodę pracy. Nie było żadnych kursów szycia biżuterii z sutaszu. Znajdowałam jakieś szczątkowe informacje w sieci, które nie przekonały mnie, zrobię to inaczej. Zarówno metody pracy jak i kompozycję z każdym uszytym egzemplarzem udoskonalałam, aż nabrał nie powtarzalnego charakteru.

Jaka to metoda i z czego to jest zrobione?

Jest to technika haftowania biżuterii. Popularnie zwana biżuterią sutasz, jednak prawidłowa odmiana to: biżuteria sutaszowa. Tak dokładnie ta technika to połączenie szycia i haftowania. Porównałabym to nawet do tkania jak na krośnie, albo do krajek. Opracowałam swoją technologię, oparłam ją na doświadczeniach z szyciem kilkuset egzemplarzy, z czego każdy było osobną historią. Czynności jakie wykonuję to: zszywanie sznurków sutaszu i naszywanie oraz wszywanie kamieni (haftowanie) a także naklejanie i malowanie. Jest to praca czasochłonna, precyzyjna i wymagająca skupienia. To wielogodzinne powtarzanie tej samej czynności. Medytacja. Modlitwa. Dlatego uważam, że to czysta magia.
Sutasz to sznurek który ma strukturę kłosa, jak kłos zboża albo kłos jaki można upleść na długich włosach. Kłos jest symbolem urodzaju i dobrobytu, co wiążę z tym że z sutaszu, czyli z nici zaplecionych w kłos można stworzyć bardzo bogate lekkie modele biżuterii.
Sznurek sutaszu w mojej pracowni ma najczęściej skład 100 % wiskoza, który jest błyszczący i wykonany jest w Czechach. Sutasz wyprodukowany w Polsce jest w 100 % bawełniany i jest matowy. Rzadziej używam sutaszu z Włoch, USA, Azji.

Co daję odbiorcom?

Tworząc daję przede wszystkim kawałek siebie. Wynikiem jest awangardowa biżuteria, która obdarza niepowtarzalnym szykiem i poczuciem indywidualności. Moja praca to dopełnienie sztuki życia.
Z praktycznego punktu widzenia poświęcam z przyjemnością swój czas aby dowiedzieć się jakiej biżuterii potrzebuje kobieta, czy mężczyzna, który się do mnie zgłasza. Potem szukam kamieni, dobieram formę. Pomysły dojrzewają gdzieś z tyłu głowy, chodzę z nimi, będąc uważna na to co się pojawi na horyzoncie. Głowa pracuje i kojarzy fakty a intuicja to wszytko łączy. Projekty rysuję, czasem kilka. Po wybraniu jednego z nich przystępuję do wykonania, które składa się na dwa etapy: zszywanie sutaszu z kamieniami, często podczas szycia pojawiają się jakieś zmiany w projekcie, bo sutasz jest żywy i czasem prowadzi nieco inaczej niż w projekcie. Drugi etap, który bywa tak samo czasochłonny, to wykańczanie rewersu skórą, do tego używam skóry z drugiego obiegu, następnie mocuję zapięcia, kolejny i ostatni etap to impregnacja. Tak z grubsza wygląda proces twórczy, choć każdy bywa nieco inny i najwięcej pracy zawsze pochłania wymyślanie nowego z jednoczesnym szyciem.

Co mnie inspiruje?

Nigdy nie wiesz gdzie jest inspiracja. Malarstwo, film, muzyka, folklor, ludzie, słowo, emocje, rozmowa, brak rozmowy, spacer, sen, wiatr, uczucie że jesteś we właściwym miejscu o właściwym czasie, poczucie zagubienia, osobisty rozwój, spotkanie w kręgu kobiet, potrzeba pozostawienia po sobie czegoś wartościowego.
Tak, po raz kolejny tajemnicza moc, popycha mnie ku twórczemu zamyśleniu. Po prostu coś się pojawia. Poddaję się temu.  Swoje miejsce i czas na realizację pomysłów znajduję w samotności…godzina za godziną… Współczesna kultura wizualna, sprawia że sztuka bardziej niż kiedykolwiek jest częścią naszego codziennego i jakże wyjątkowego życia. Przedstawiam haftowane dzieła- moje emocje zaklęte w biżuterii. Niech dopełniają sztukę życia

Dlaczego warto kupować od twórcy?

Gdy kupujemy dzieło od projektanta, który po przez stworzony obiekt opowiada historię, kupujesz autentyczność, produkt z dobrą energią, wykonany z miłością. Żywy kontakt z artystą, wchodzisz we wspólne ustalanie, rozmowę o tym czego potrzebujesz. Wybierasz drogę doceniania swoich korzeni i wspólnych wartości wokół polskiego designu, który wciąż jest bardzo silny i doceniany na całym świecie.
Ten sposób tworzenia obiektów jest sztuką i Ty drogi konsumencie jesteś jego współtwórcą- w pierwszej fazie po przez współ projektowanie – nawet jeśli dziś wiesz tylko to jakie są Twoje ulubione kolory i że potrzebujesz kolczyków. Kupujesz kolczyki dopasowane do Ciebie, niepowtarzalne i z historią. W ten sposób razem nadajemy szlachetności modzie, gdzie modne jest to, co Ciebie pasuje, to co lubisz i w czym dobrze się czujesz.
Zalecam aby najczęściej jak tylko to możliwe, cieszyć się i chwalić pięknem posiadanej biżuterii oraz nie przerywać, gdy ktoś nam prawi komplementy.

Wernisaże

.

WYSTAWY
2015
-udział w warsztatach bursztynniczych i zbiorowej wystawie w Parczewie, prace tam prezentowane nawiązują do folkloru Lubelszczyzny
2016
-zaproszenie prezesa do członkostwa Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych
-uzyskanie członkostwa w Związku Artystów Plastyków Polskiej Sztuki Użytkowej
-pierwsze miejsce w konkursie “Gramy 925” w Jarocinie zorganizowanym przez Galerię Yes i STFZ
-zbiorowa wystawa “Odkodowanie” w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym
-moje prace zostały wybrane do reprezentowania Polski w kontekście połączenia bursztynu z jedwabiem w wystawie w Chengdu International Cultural Art Center podczas “Dni Polskich w Chengdu 2016” w Chinach
-wystawa zbiorowa w Galerii Biblioteki w Lublinie “Bursztyn bałtycki skarb Polski”
-zbiorowa wystawa pokonkursowa “Gramy 925” w Galerii Yes w Poznaniu
-pokonkursowa wystawa prac zakwalifikowanych w konkursie “Wood & Silver”, Galeria Otwarta w Sandomierzu
2017
-przeprowadzenie warsztatów haftowanej biżuterii dla gości nocy muzeów w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym
-zbiorowa wystawa “Biżuteria rodzinna” w Galerii Projektantów Yes w Poznaniu
-wystawy zbiorowe w Muzeum Prowincji Yunnan (muzeum narodowe oddział prowincji Yunnan) oraz Galerii Art Time podczas “Dni polskich w Kunmingu 2917” w Chinach
-wystawa zbiorowa w GuiZhou Nationalities Museum podczas “Dni polskich w GuiZhou 2017” w Chinach
-wystawa indywidualna w Galerii Projektantów Yes “Margita for Frida” w Poznaniu
-wystawa zbiorów w Polskim Pawilonie podczas Chengdu Creativity and Design Week 2017 w Chinach

margita_sutasz_workinprogress
Aktualizuję…
  • Brak produktów w koszyku.